Wigilijne pierogi Ewy Wachowicz
PIEROGI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI
Składniki:
- 0,5 kg – Mąki ze Smokiem tortowej
- 1 jajko
- 1 łyżka oliwy
Nadzienie:
- śliwki suszone
- prażone migdały
Omasta:
- 0,75 l – śmietany 30-36%
Przygotowanie:
Śmietanę wlać na patelnię i doprowadzić do wrzenia. Redukować na wolnym ogniu przez pół godziny, co jakiś czas mieszając. Gdy zacznie gęstnieć, pilnować, by się nie przypaliła – powinna przypominać bułkę tartą usmażoną na maśle.
Mąkę przesiać na stolnicę. Wlać trochę gorącej wody i delikatnie wymieszać nożem. Taki zabieg to zaparzanie – dzięki niemu ciasto będzie sprężyste. Gdy powstaną kluchy wybić jajko. Wlać oliwę. Ponownie wymieszać nożem. Następnie rękoma wyrobić ciasto. W razie potrzeby podsypać mąką. Przykryć miską i zostawić w spokoju na 15 minut.
Po tym czasie rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy. Pokroić na kwadraty. Na każdy nałożyć suszoną śliwkę, do której wcześniej wcisnąć uprażony migdał. Krawędzie skleić. Pierogi ugotować w osolonym wrzątku. Minutę po wypłynięciu zahartować w zimnej wodzie, a następnie odcedzić na sicie.
Podawać z usmażoną śmietaną jako omastą lub palonym masłem.
PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
Składniki:
- 0,5 kg – mąki
- 1 szklanka – wrzątku
- 1 jajko
Farsz:
- 300 g – kapusty kiszonej
- 30 g – suszonych prawdziwków
- 1 cebula
- 1 łyżka masła
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Grzyby namoczyć w wodzie (przez całą noc). Wyłowić łyżką cedzakową (wody nie wylewać).
Cebulę pokroić w kostkę i usmażyć na maśle. Kapustę odcisnąć, posiekać i dodać do złocistej cebuli. Wymieszać. Podlać wodą z moczenia grzybów (ostrożnie, by do farszu nie dostał się piasek). Dorzucić pokrojone grzyby. Przyprawić solą i pieprzem. Przykryć i dusić do miękkości.
Mąkę przesiać na stolnicę. Zrobić kopczyk, w kopczyku dołeczek, wlać wrzątek. Zagarnąć nożem. Gdy zrobią się kluski, znowu zrobić kopczyk, w kopczyku ponownie dołeczek, a do dołeczka wybić jajko. Znów wymieszać nożem, a potem zarobić rękoma. Gładkie ciasto zostawić na stolnicy pod przykryciem na ok. 20 minut (po tym czasie lepiej się wałkuje). Następnie, podsypując mąką, rozwałkować na grubość 2-3 mm. Szklanką wykroić krążki i nałożyć farsz (można też pokroić na kwadraty). Zlepić.
Ugotować w osolonym wrzątku.
Pierogi z kapustą i grzybami podawać z cebulą zezłoconą na maśle.